Ракс Академия
Всичко, което искате да знаете за ориенталските танци!
Ако искате да научите повече за историята и стиловете в ориенталските танци, музикалните жанрове, на които танцуваме и личностите, дали облика на това изкуство – попаднали сте на правилната страница. Прочетете повече за Ракс Академия и с какво тя ще бъде е полезна за вас!
Ето какво споделят участниците в Ракс Академия
"Смятам че модулите, които успях да посетя ме обогатиха много. Научих много интересни неща не само за танца, но и за културата, бита и нравите в Египет. Пътуването във времето и пространството беше незабравимо, изпълнено с интересни факти и пикантни подробности, които лично мен ме забавляват и карат да възприемам информацията по-лесно.
Не знам дали ще запомня цялата фактология, която Вили така грижливо се е постарала да подреди, но от видеата, снимките и филмите, както и практиката по време на уъркшопа успях да получа цялостната представа за всеки един стил."
Теодора Пенчева
“Ракс Академия е изключително полезно събитие! Информацията в курса е представени по много ясен, разбираем и систематичен начин. Вили ни разкрива нови и интересни неща, които човек трудно би намерил в интернет, а и едва ли би успял да намери достатъчно време, за да ги намери сам. Препоръчвам Ракс Академия на всеки, който желае да разшири и задълбочи познанията си в музиката и танците!”
Ива Върбанова
“Моето мнение, че това е страхотна инициатива и много трудна задача.Оценявам усилията, които са положени. Презентациите са на страхотно ниво!”
Снежана Янкова
Модул 1: Стилове ориенталски танци – 19.01 – онлайн, 19:30 – 21:30 ч., ZOOM
Въвеждаща презентация, в която ще поговорим за различните стилове египетски (и не само) танци, както и за някои ритуали/ обичаи с елементи на движение, които погрешно се категоризират като отделни стилове танци.
Модул 2: Ракс шарки – 29.01, 11:00 – 15:30 ч.
- Презентация – История на ракс шарки (2 часа)
- Уъркшоп – Межансе – хореография (2 часа)
- Презентация – Ракс Шарки по време на Златната Ера
- Уъркшоп – комбинации и разлика между съвременния ракс шарки и ракс шарки в Златната Ера
Модул 4: Ауалим – 19.03
- Презентация – Кои са ауалим и какво (не) знаем за тях?
- Уъркшоп – хореография
Модул 5: Гауази – 16.04
- Кои са гауази – произход, история, стил на танцуване, костюми
- Уъркшоп – техника и комбинации
Модул 6: Балади – 21.05
- Презентация – кои са балади хората, коя музика наричаме балади, какви са различните жанрове на балади музиката и каква е структурата им и още много интересна информация.
- Уъркшоп – насоки за импровизация на различните части на музиката + хореография.
Модул 7: Шааби – 18.06
- Презентация – шааби хората и развитие на шааби музиката и стила
- Уъркшоп – хореография
Модул 8: Фолклорни танци в Египет – 16.07
- Презентация – етнически и етнографски групи и географски региони в Египет и техните фолклорни танци
- Уъркшоп – саиди, нубийски танц и хагала – основни стъпки и движения – техника и комбинации
Модул 9: Махмуд Реда и приносът му за танците в Египет – 24.09
Между отделните модули има логическа свързаност както в теоретичната, така и в практическата част. Всеки модул надгражда преходния и използваме вече наученото като отправна точка за сравнение между стиловете. Въпреки това всеки модул е самодостатъчен сам за себе си. (Представете си “1001 нощ – приказките на Шехерезада” – всяка една приказка е част от голямата история, но е достатъчно интересна сама по себе си. 🙂 )
- Преподавател: Виолета Вълчева – повече за нея вижте ТУК.
- Структура: Всеки модул се състои от теоретична и практическа част с изключение на първия, в който няма практическа част. Двете части са в различно съотношение в зависимост от темата на модула. Минималната дължина на практическата част е 120 мин.
- Времетраене: Продължителността на модулите може да варира, но практическата и теоретичната част общо ще бъдат между три и четири астрономически часа.
- Форма на провеждане: Всички модули, с изключение на първия, ще се провеждат в хибриден вариант – присъствено и онлайн.
- Допълнителна информация: Подробна информация, съдържаща описанието за всеки модул ще бъде публикувана в началото на всеки месец в секцията Събития на този сайт, както и във Фейсбук страницата ни.
Какво е Ракс Академия? Ракс Академия е поредица от презентации и практически занимания, обединени в тематични модули, чиято цел е да предостави цялостна картина при изучаването на ориенталските танци, като свърже танцовата техника с необходимите теоретични знания за стила и културния контекст.
Какво се изучава? Темите в Ракс Академия засягат история и развитие на ориенталския танц; стилове и правилната им танцова интерпретация; костюми; ритми; музикални инструменти; значими имена в арабския танц, музика и изкуство като цяло. По време на презентациите ще научите много интересни факти за египетската култура, които дават по-добро разбиране за самия танц; ще добиете яснота и за различните термини и истории/легенди, които е възможно да сте чували; ще имате възможност да зададете своите въпроси.
Защо е важна информацията в Ракс Академия? Ориенталският танц не е просто техника. Изучаването на танца без познания за арабската музика и особеностите на обществата, от които произлиза, го лишава от духа му и оригиналната му естетика, от неговата „магия“. Това води до стилизирана гимнастическа версия на ориенталския танц, пълна с недоразумения по отношение на стила и културата, към която принадлежи.
За кого е подходяща и какво получавате? Ракс Академия е подходяща за танцуващите от всички нива, от начинаещи до професионалисти, включително и за вече практикуващи преподаватели. Със сигурност ще обогати теоретично и практически знанията ви за ориенталския танц и арабската музика, както и общата ви култура. Ако успешно приложите всичко научено, несъмнено ще се подобри и качеството на вашия танц. Всички участници в Ракс Академия 2022 ще получат сертификат за всеки преминат модул, както и избрани материали – музика, плейлисти и видеа от курсовете, на които са присъствали.
Модул 1 “Стилове в ориенталските танци” (онлайн презентация) – 30 лв или безплатна за всички записали се за някой от следващите модули.
Модули от 2 до 9 (теоретична и практическа част) – 80 лв.
Пакет от четири модула по избор (от 2 до 9) – 290 лв.
Отстъпки:
- 10% върху отделните модули и пакетите за посетителите с активна карта в школа по ориенталски танци Бадрия
- 10% върху модули 1, 8 и 9 за участниците в Ракс Академия 2018
- Двете отстъпки могат да се комбинират
За да се запишете, използвайте формата за контакти отдолу.
Моля, не забравяйте да посочите модулите, в които желаете да вземете участие.
След като получим вашето запитване ще ви изпратим имейл с подробни инструкции.
Кои са източниците на информацията в Ракс Академия?
В Ракс Академия споделям теоретичните и практически знания придобити от уъркшопи, лекции, симпозиуми и интензивни курсове по ориенталски танци и египетски фолклорни танци, които съм посетила през последното десетилетие, както и от някои научни трудове и книги по темата. Тези знания в комбинация с дългогодишния ми опит като преподавател ми помогнаха да подбера и структурирам информацията, така че да е максимално разбираема, полезна и приложима.
Основни източници на информация:
- Пътешествие през Египет – първо и второ ниво/ Journey through Egypt – Level 1&2 (2014) – курс посветен на различните етнически и социални групи в Египет и техните танци, както и някои нетанцови ритуали с елемент на движение.
- Шарк – симпозиум за музика, танци и история на Египет и Арабския Залив/ SHRQ – Symposium on Middle Eastern Culture (2014). – Подробен списък на лекциите, може да намерите ТУК.
- Танцовото наследство на Махмуд Реда – Интензивен фолклорен курс с Несма – първо ниво/ Mahmoud Reda Dance Legacy – Intensive Egyptian Folklore Training – Mahmoud Reda’s Technique by Nesma – Level 1 (2015) – курс посветен на изучаването на техниката на Махмуд Реда – основоположник на танцовия театър в Египет и сценичните египетски фолклорни танци.
- Ориенталски танци и египетски фолклор с Мохамад Казафи и Елена Дахабея/ Professional Certification Program – Egyptian Folklore and Oriental Dance by Mohamed Kazafy and Elena Dahabeya (2019) – Теоретико-практически курс за професионалисти, посветен на ориенталския танци и египетски фолклор в традициите на школата на Махмуд Реда.
- Фестивал Kan Zaman посветен на Златната Ера в ориенталския танц (2021)
- Множество семинари в различните стилове на ориенталските танц и египетски фолклор с Нада Ел Масрия, Халед Махмуд, Мохамед Казафи, Тито Сеиф, Мохамед Шахин, д-р Гамал Сеиф, Карим Гад, Юсри Шариф, Уаел Мансур, Любна Емам, Камелия, Ранда Камел (Египет), Принц Каямер (Гърция), Мерседес Нието (Унгария) и много други.