Един от въпросите, които често ми задават е „Отслабва ли се от ориенталски танци?“
Истината е, че ако вашата цел е отслабване само с ориенталски танци, едва ли ще я постигнете. Едно от многото преимущества на стила обаче е, че извайва фигурата, независимо от килограмите. Ако танцувате достатъчно редовно и продължително със сигурност ще забележите промяна в тялото си, дори и тя да не е обвързана задължително с намаляване на теглото.
За това има 3 основни причини:
1. Движенията в ориенталските танци следват естествените извивки на женското тяло, поради което го оформят и подчертават по изключително женствен начин. Дори и природата да не ви е дарила с фигура тип „пясъчен часовник“ с помощта на египетските танци ще се сдобиете с по – тънка талия и пропорционален силует.
2. При изпълнението на повечето движения последователно съкращаваме и разтягаме мускулните групи. Така едновременно тонизираме и издължаваме мускулите, което придава меки и красиви линии на тялото.
3. В ориенталските танци участват абсолютно всички мускулни групи, включително и тези, които не използваме особено активно в ежедневието ни или в другите танцови стилове и спортни тренировки.
Движения с рамене и гръден кош
Плавни кръгови и вълнообразни движения с гърди или рамене, акценти и вибрации (шими) с гръдния кош и раменете.
Основни мускулни групи, които участват при движенията с рамене и гърди в ориенталските танци.
- Дълбоките и повърхностните (трапецовиден и широк гръбен мускул) мускули на гърба
- Мускулите на раменния пояс (делтовиден, бодбодилков, голям объл мускул)
- Мускули на гърдите (голям гръден мускул, преден зъбчат мускул, междуребрени мускули)
- Външни и вътрешни коси коремни мускули
- Диафрагма
Ефекти:
- Тонизират и заздравяват мускулите на гърба и подобряват гъвкавостта на гръдните прешлени на гръбначния стълб. В резултат раменете и гърба се изправят, стойката на тялото се подобрява. Изчезват болките и сковаността в горната част на гърба, раменете и шията.
- Здравите и еластични мускули на гърба предотвратяват евентуални травми, включително т.нар. „сецване“ на кръста.
- Повишава се капацитетът на вдишване, което води до по-пълноценно освобождаване на токсините от тялото, балансиране на метаболизма, спокойствие, по-добра концентрация и емоционално равновесие.
Движения с рамене и ръце
Вълнообразни или кръгови движения с цялата ръка, дланта и пръстите. В ориенталските танци има множество координации и модели за поставяне на ръцете в пространството. Също така те участват активно и при употребата на различни аксесоари в танца – воали, ветрила, крила, пръчки.
Основни мускулни групи, които участват при движенията с ръце и рамене в ориенталските танци.
- Мускулите на ръката (бицепс, трицепс, мишнично лъчев мускул, задни и предни предмишнични мускули и др.)
- Мускулите на раменния пояс – (делтовиден, бодбодилков, голям объл мускул)
- Дълбоките и повърхностните (трапецовиден и широк гръбен мускул) мускули на гърба
Ефекти:
- Раздвижват и подобряват еластичността на раменната става и всички стави на ръцете.
- Укрепват и тонизират дълбоките мускулите на гърба и мускулите на раменния пояс
- Тонизират и издължават мускулите на цялата ръка.
В основната позиция на танца ръцете стоят в страни на тялото, което е натоварване близо до изометричното – не извършваме движение с тях, но генерираме мускулна сила срещу съпротивлението да ги отпуснем ниско в страни. За да се постигнат бавните и грациозни движения на ръцете също се изисква сила и контрол. Този тонизиращ ефект често е очевиден още в началото, защото правилната позиция на ръцете в танца е важен елемент за начинаещите.
Движения с таза
Тук попадат много разнообразни движения, които се изпълняват в различни посоки и равнини. Това са кръгове, осмици, вълни, акценти, различни видове вибрации (шими).
Основни мускулни групи, които участват при движенията с таза в ориенталските танци.
- Повърхностните (трапецовиден и широк гръбен мускул) и дълбоките мускули на гърба
- Мускулите на цялата коремна стена (прав коремен мускул, външни и вътрешни коси коремни мускули, напречен коремен мускул)
- Седалищните мускули (малък, среден и голям седалищен мускул)
- Мускулите на тазовото дъно
- Мускули на предната повърхност на бедрото (шивашки мускул, привеждач, четириглав бедрен мускул) и мускулите по задната повърхност на бедрото
Ефекти:
- Тонизират и издължават коремните мускули, оформя се талията
- Стягат и оформят бедрата и седалището
- Раздвижват и поддържат еластичността на гръбначния стълб в областта на лумбалните прешлени. Премахват сковаността и болките в кръста
- Раздвижват и поддържат еластичността на тазобедрените стави – Многократното повторение на тези движения по време на репетиции стимулира производството на синовиална течност в тазобедрените стави. Тя снабдява хрущяла с хранителни вещества и е предпоставка ставата да запази правилната си функция и гъвкавостта си за по-дълго време.
- Укрепват връзките на коленните стави
- Подобряват кръвообращението и движението на лимфата на вътрешните органи и малкия таз
- Масажират органите в коремната кухина, което подобрява перисталтиката
- Масажират органите на тази и укрепват мускулите на тазовото дъно, което води до повишаване на либидото.
Въпреки че в тях участват всички мускулни групи, ориенталските танци са нискоинтензивна тренировка. При правилно изпълнение на движенията те не натоварват ставите и за това са подходящи за дами от всякакви възрасти. Редовното практикуване на ориенталски танци помага да поддържаме добра физическа форма и емоционален баланс.